Význam včiel

„Ak bude úbytok opeľovačov pokračovať,
riskujeme stratu vyváženosti svetovej flóry“

Situácia včiel a iných opeľovačov globálne a v Európe

Včely a iné opeľovače hrajú v ekosystéme nepostrádateľnú úlohu. Až tretina potravín závisí na ich opeľovaní. Svet bez opeľovačov by bol zničujúci pre produkciu potravín.

Kto by opeľoval všetky poľnohospodárske plodiny? Ručné opeľovanie je extrémne náročné, pomalé a drahé. Ekonomická hodnota opeľovania včelami bola celosvetovo odhadnutá na 265 miliárd eur ročne. Takže aj z čisto ekonomického hladiska sa včely oplatí chrániť.

Problém úbytku včiel

Od konca 90tych rokov včelári po celom svete zaznamenávajú záhadné a náhle zmiznutia včiel a oznamujú nezvyklo vysoké úbytky kolónií včely medonosnej.

Včely sú viac ako len producenti medu – sú kľúčovým prvkom produkcie potravín, pretože opeľujú poľnohospodárske plodiny. Čmeliaky, divoké včely a hmyz ako motýle, osy a muchy sú všetko dôležité opeľovače. Až tretina potravín, ktoré jeme je závislá na opeľovaní hmyzom: zelenina ako cukina, ovocie ako marhule, orechy ako mandle, korenie ako koriander, jedlé oleje ako repkový a veľa ďalších… Len v Európe viac ako 4000 druhov zeleniny závisí na opeľovaní. Ale v súčastnosti stále viac a viac včiel umiera. Úbytok včiel ovplyvňuje aj ľudstvo. Naše životy závisia na ich životoch.

40

Úbytok včely medonosnej

v USA od roku 2006

25

Úbytok včely medonosnej

v Európe od roku 1985

45

Úbytok včely medonosnej

vo Veľkej Británii od roku 2010

"Od konca roku 1998 jednotliví včelári po celej Európe ohlasovali nezvyčajné oslabovanie a úmrtnosť včelých kolónií, a a to hlavne vo Francúzku, Belgicku, Švajčiarsku, Nemecku, Velkej Británií, Holandsku, Taliansku a Španielsku."

− UNEP, 2010

"Prínos opeľovania je vo väčšine sveta natoľko dôležitý, že by mal vážny dosah na konzervačné stratégie a rozhodnutia o využívaní pôdy, ak by sa tieto hodnoty brali do úvahy."

− Lautenbach et al, 2012

"Úbytok hmyzu spôsobuje najmä to že sú polia striekané pesticídami, že sa používa stále väčšie množstvo hnojív a že z dôležitých poľnohospodárskych prvkov, akými sú živé ploty a rady stromov, sa stávajú polia."

− Helmholtz Centre for Environmental Research, 2012

Podpíšte petíciu

Pomôžte nám chrániť včely

Pridajte svoj hlas k tisícom ľudí po celom svete , ktorí chcú chrániť včely zákazom  pesticídov, ktoré včely zabíjajú a neudržateľných praktík industriálneho poľnohospodárstva a propagovať ekologické poľnohospodárstvo. Čím viac ľudí podporí našu výzvu, tým bude väčšia naša sila pri ovplyvňovaní vlád a spoločností, ktoré môžu konať, aby zachránili včely.

bee-feather_rtl

536'514

podpisov doteraz vyzbieraných

Kontaktná adresa

pred 3 hours

Katie Bailey podporil/a včely